ABC zlomowania auta – poradnik

Rynek samochodów używanych w Polsce obejmuje obecnie ponad 250 tys. pojazdów. Głównie są to auta sprowadzane z zagranicy, ale również te zmieniające właściciela w naszym kraju. Przeciętny Kowalski nie jest w stanie nabyć luksusowego auta prosto z salonu. Natomiast pojazdy używane są nie tylko powszechnie dostępne, ale występują również w bardzo konkurencyjnych cenach. W praktyce oznacza to niekiedy możliwość zakupu auta już za kilka tysięcy złotych. Ich niska cena zwykle idzie w parze z dużym przebiegiem i znacznym wyeksploatowaniem poszczególnych elementów. Po kilku latach użytkowania mogą pojawić się usterki, których nie opłaca się już naprawiać. Również w wyniku kolizji lub groźnego wypadku drogowego auto może nie nadawać się już do użytku. Co wówczas zrobić? Jeśli pojazd nie kwalifikuje się już do bezpiecznej jazdy ani odsprzedaży warto rozważyć jego złomowanie. Może nam w tym pomóc pomoc drogowa.

Jak odbywa się złomowanie auta?

Złomowaniem auta zajmują się zwykle profesjonalne firmy, które posiadają do tego odpowiednie uprawnienia. Zezłomowanie pojazdu zawsze musi zostać poświadczone odpowiednim dokumentem. Właściciel auta otrzymuje od konkretnego przedsiębiorstwa zaświadczenie o zezłomowaniu, z którym następnie udaje się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania samochodu.

Złomowanie pojazdu nie jest szczególnie opłacalne, dlatego wiele osób przed oddaniem pojazdu wyprzedaje poszczególne elementy konstrukcji, które są jeszcze sprawne. Czynność ta jest bezwzględnie zabroniona. Firmy złomujące pojazdy dokonują bowiem jego pomiarów. Jeżeli aktualna waga różni się o ponad 10% od wagi wpisanej w dowodzie rejestracyjnym, będziemy zmuszeni dokonać dopłaty za brakujące kilogramy.

Złomowanie auta – kiedy jest niezbędne?

Jeżeli ewentualne naprawy Twojego pojazdu przewyższają jego faktyczną wartość, konieczne może okazać się złomowanie auta. Wspomniane rozwiązanie będzie najlepsze również w sytuacji, gdy pojazd uległ poważnemu wypadkowi na drodze i jest całkowicie unieruchomiony.

Jeżeli samochód nadaje się wyłącznie do kasacji, warto skorzystać z usług pomocy drogowej. Firmy tego rodzaju samodzielnie wykonują złomowanie lub zapewniają transport auta w odpowiednie miejsce. Zajmują się one również unieważnianiem dowodu i tablic rejestracyjnych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które ogranicza do minimum formalności, jakich dopełnić musi kierowca przy złomowaniu swojego pojazdu.