Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przeprowadzic autoholowanie – poradnik

Każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja, w której auto odmówi posłuszeństwa i zostanie unieruchomione z dala od miejsca zamieszkania. Jeżeli układ hamulcowy i kierowniczy okaże się sprawny, wezwanie lawety nie będzie konieczne. Pomoc drogowa lub znajomy kierowca, będzie mógł odholować nasz uszkodzony pojazd do warsztatu. Holowanie samochodu nie jest jednak rutynowo wykonywaną czynnością, dlatego wśród niedoświadczonych kierowców może budzić wiele wątpliwości. Jak zatem bezpiecznie przeprowadzić autoholowanie?

Podstawowe zasady autoholowania

Kodeks drogowy jasno określa, jak powinno wyglądać bezpieczne autoholowanie. Musimy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, taki jak:

  • Uprawnienia – prawo jazdy powinien posiadać zarówno kierowca holujący, jak i kierowca jadący holowanym autem.
  • Linka – linka musi być biało-czerwona lub wyposażona w żółtą bądź czerwoną chorągiewkę.
  • Odległość między pojazdami ­– która musi wynosić 3 m w przypadku holu sztywnego i 4-6 m przy holowaniu giętkim.
  • Prędkość ­– holowanie samochodu w obszarze zabudowanym powinno odbywać się z prędkością maksymalnie 30 km/h, a poza nim przy 60 km/h.
  • Oznakowanie – holowane auto powinno być odpowiednio oznakowane – z tyłu po lewej stronie należy zainstalować trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, niezbędne jest umieszczenie na dachu pojazdu tzw. koguta ostrzegawczego wysyłającego żółte sygnały błyskowe. Włączone światła awaryjne nie są zalecane, ponieważ nie pozwalają na sygnalizację zamiaru skrętu. Natomiast w przypadku ograniczonej widoczności kierowca holowanego pojazd zobowiązany jest do włączenia świateł pozycyjnych.
  • Rodzaj drogi – holowanie auta może odbywać się na każdej drodze publicznej z wyjątkiem autostrady, gdzie autoholowania może dokonać tylko przeznaczony do tego pojazd, czyli laweta.

W przypadku holowania auta zachowajmy spokój i pamiętajmy o powyższych zasadach. Autoholowanie przeprowadzone w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób, nie zaburza płynności ruchu drogowego oraz nie stwarza zagrożenia dla innych podróżnych.