Jak przygotowac swoj pojazd do wakacyjnego wyjazdu – poradnik

Okres wakacyjny sprzyja dłuższym wyjazdom urlopowym. Wiele osób zmagając się z przedwyjazdowymi obowiązkami, takimi jak pakowanie, poszukiwanie noclegu czy wybieranie atrakcji, zapomina jednak o jednym z najważniejszych aspektów samochodowej wyprawy. Mowa tu oczywiście o skrupulatnym sprawdzeniu oraz przygotowaniu swojego pojazdu do drogi. Na co zatem w szczególności zwrócić uwagę?

Podstawowa lista elementów do sprawdzenia

Wielogodzinna jazda, upał czy korki nie wpływają pozytywnie na kondycję naszego samochodu. Ewentualnym awariom oraz konieczności wezwania pomocy drogowej, można jednak chociaż częściowo zapobiec, sprawdzając przed wyjazdem następujące elementy:

  • Poziom płynów eksploatacyjnych – kontrola poziomu płynu chłodniczego oraz oleju to podstawowe czynności, które powinny poprzedzać każdy dłuższy wyjazd. Należy bowiem pamiętać, iż przegrzanie lub – co gorsza – zatarcie silnika prawie zawsze skutkuje koniecznością kosztownej naprawy. W większości przypadków niezbędne będzie autoholowanie.
  • Oświetlenie – zarówno wymiana zewnętrznych, jak i wewnętrznych świateł w samochodzie podczas wyjazdu będzie trudna lub wręcz niemożliwa. Większość nowych pojazdów prawdopodobnie będzie wymagała wizyty w serwisie.
  • Niezbędne wyposażenie – każdy pojazd poruszający się po polskich drogach powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy oraz sprawną gaśnicę.
  • Stan akumulatora – sprawny akumulator jest niezbędny do uruchomienia pojazdu. W przypadku jego awarii lub rozładowania kierowca będzie zmuszony do skorzystania z usługi awaryjnego uruchamiania pojazdów.
  • Stan opon – minimalna, prawnie usankcjonowana grubość bieżnika wynosi do 1,6 milimetra. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni poziom ciśnienia w oponie.
  • Stan hamulców – warto sprawdzić stan okładzin oraz samych tarcz, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości (niepokojące są już same piski podczas hamowania) dokonać odpowiednich napraw.

Nieprzewidziane naprawy na drodze – ubezpieczenie

Ważne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny czy ubezpieczenie OC auta warto mieć przy sobie nie tylko na wypadek kontroli drogowej, ale również ze względu na ryzyko ewentualnej awarii. W przypadku braku nieobowiązkowego ubezpieczenia assistance za wszelkie naprawy na drodze czy też autoholowanie kierowca będzie zmuszony zapłacić z własnych środków.

Awaria samochodu może zdarzyć się nawet pomimo wykonania gruntownego przeglądu przedwyjazdowego. Z tego powodu warto uprzednio zapoznać się z usługami oferowanymi w ramach wykupionego pakietu ubezpieczenia (OC, AC oraz assistance).