Najczestsze bledy popelniane podczas autoholowania

Autoholowanie to czynność, którą powinien prawidłowo wykonywać każdy kierowca. W przypadku awarii pojazdu i jego unieruchomienia na drodze prawie zawsze niezbędne jest jego bezpieczne przetransportowanie na parking lub do warsztatu bądź serwisu. Niestety większość kierowców nie potrafi właściwie holować auta. Jakie błędy są w tym przypadku najpowszechniejsze?

Przygotuj się do holowania

Jednym z najpopularniejszych błędów podczas holowania jest złe przygotowanie samego samochodu. Przykładowo umieszczenie trójkąta ostrzegawczego z tyłu pojazdu bardzo często bywa pomijane przez kierowców. Prawdziwą zmorą polskich dróg jest również niesygnalizowanie wykonywanych manewrów przez pojazd holowany. W wielu przypadkach auta holowane mają bowiem włączone światła awaryjne, które uniemożliwiają aktywowanie kierunkowskazów. Oczywiście wpływa to bardzo negatywnie na bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego.

Kolejnym nierzadkim błędem spotykanym na polskich ulicach jest holowanie samochodu z wykorzystaniem niewłaściwie dobranej pod względem długości oraz nieprawidłowo oznakowanej linki. Zasadniczo powinna ona oddzielić auto holowane od holującego na odległość 4-6 m i być oznaczona na środku żółtą bądź czerwoną wstążką. Sam proces umiejscowienia linki również sprawia kierowcom wiele trudności. Właściciele pojazdów holowanych podpinają bowiem linkę holowniczą do elementów zawieszenia czy zderzaków. Tymczasem każde auto powinno być wyposażone w specjalny uchwyt, który zapewnia bezpieczne holowanie i chroni pojazd przed uszkodzeniem.

Podczas jazdy

Błędy popełniane podczas samego holowania samochodu to nie tylko brak sygnalizacji poszczególnych manewrów, ale też niewłaściwie dobrana prędkość w terenie zabudowanym i poza nim. W terenie zabudowanym wynosi ona 30 km/h, a poza nim 60 km/h. W tym miejscu warto również wspomnieć o holowaniu na autostradzie, które jest prawnie zabronione. Jedyną możliwością przetransportowania auta na autostradzie jest skorzystanie z usług pomocy drogowej, a mianowicie wezwanie lawety.

W trakcie holowania kierowca pojazdu holującego niejednokrotnie zapomina o dobraniu odpowiedniego stylu jazdy do aktualnej sytuacji w ruchu drogowym. W trakcie holowania przykładowo należy uwzględnić długość obu pojazdów oraz linki i dopiero wtedy włączać się do ruchu w odpowiedni sposób. Niestety wymuszenia pierwszeństwa zdarzają się nagminnie, co rodzi niebezpieczne, stresowe sytuacje w ruchu drogowym. Kolejnym powszechnym błędem podczas jazdy jest dopuszczanie, aby linka nie była przez cały czas napięta. W wielu przypadkach pęknięcie zaczepów lub linki może doprowadzić bowiem do awarii pojazdu bądź poważnej kolizji na drodze.

Rozsądek to podstawa

Autoholowanie nie jest procedurą skomplikowaną, ale wymaga starannego przygotowania. W każdym przypadku warto wnikliwie zapoznać się z przepisami drogowymi dotyczącymi holowania pojazdów. Zapewne pozwoli to uniknąć ryzykownych manewrów i poprawi bezpieczeństwo na drodze. Oczywiście, jeżeli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie przeprowadzić autoholowanie, zawsze możemy wezwać pomoc drogową.