Transport samochodu na autolawecie – porady i wskazówki

Chociaż sytuacje, które zmuszają nas do wykorzystania autolawety, zdarzają się stosunkowo rzadko, zwykle niosą one za sobą stres, w obliczu, którego nietrudno o popełnienie błędów. Niezależnie od tego, czy korzystamy z autolawety, ponieważ nasz samochód został unieruchomiony na skutek awarii lub wypadku, czy chcemy przetransportować auto na dalszą odległość (np. sprowadzić zza granicy), warto znać zasady obowiązujące podczas transportu pojazdów na lawecie.

Uwarunkowania prawne

Jeżeli jesteśmy posiadaczami prawa jazdy kat. B, możemy prowadzić lawetę (czyli auto lub przyczepę dostosowaną do transportu pojazdów), pod warunkiem, że masa całego zestawu nie przekracza 3,5 tony. Warto pamiętać również o tym, że masa przyczepy wraz z załadunkiem nigdy nie może być wyższa niż masa samochodu ciągnącego. Ograniczenia dotyczą również prędkości, jaką możemy rozwijać, poruszając się samochodem z doczepioną lawetą. Na drogach jednojezdniowych, dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach ograniczenie to wynosi 80 km/h.

Mocowanie pojazdu na lawecie

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo transportu, najwięcej zależy od prawidłowego zamocowania pojazdu na lawecie. Kluczową kwestią jest w tym przypadku prawidłowe umiejscowienie pojazdu na lawecie – strona, w której znajduje się silnik, powinna znaleźć się z przodu lawety, tak aby ją należycie dociążyć. Samo ułożenie samochodu musi zapewniać równomierny rozkład ciężaru względem pionowej i poziomej osi lawety. Podczas montażu i instalacji pojazdu na lawecie zapewne warto poprosić o pomoc doświadczoną osobę.

Elementem niezbędnym do stabilizacji pojazdu są pasy mocujące, które umożliwiają zablokowanie kół i ich przytwierdzenie do platformy. Minimum trzy, a najlepiej wszystkie cztery koła powinny być stabilnie umieszczone na lawecie. Dwa główne typy mocowania zakładają dwu- lub trzypunktowe mocowanie pasa do lawety. Przed rozpoczęciem podróży należy upewnić się również, że hamulec najazdowy w przyczepie jest sprawny, a oświetlenie pozwala na bezproblemową identyfikację pojazdu.

Autoholowanie pojazdu z użyciem lawety nie zawsze jest łatwym zadaniem. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa podejmowanych działań, zapewne warto skorzystać z oferty wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, ponieważ nawet drobne niedociągnięcia mogą spowodować poważne zagrożenie zarówno dla samego pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego.